poniedziałek, 20 maja 2013

TBS Kleeberga - (don't) fuck the context



projektant: arch. Marek Sietnicki dla AB biuro architektoniczno budowlane / Adam M. Szymski
współpraca: Artur Mystkowski, Jacek Opaluch, Miłosz Raczyński
architektura krajobrazu: Olga Sietnicka
konstrukcja: Adam Barczyk, Stefan Ćwik
klient: Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
adres: ul. Generała Franciszka Kleeberga, Szczecin
projekt: 1999
realizacja: 2000-2001
więcej info: http://mellon.pl/?p=realizacje&item=4


zdjęcia: Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

Budynki, po obejrzeniu których krytyk architektury Grzegorz Stiasny z magazynu ‘Architektura murator’ pisał, że ze Szczecina pod względem architektury bliżej do Rotterdamu niż z Warszawy czy Gdańska. Swoją prezentację tych obiektów zatytułował 'Gra z blokiem' ponieważ istotny jest tutaj kontekst, który poddany został produktywnej interpretacji w nowych budynkach. Nie tylko tworzą one z istniejącym wielkopłytowym wieżowcem kompozycję ale też zapożyczają "zygzak" użyty tam jako ozdoba balkonów. Tutaj "zygzak", czy meander oplata cały budynek - od cokołu poprzez balkony aż po dach. Elewacja pod meandrem to układanka z okien i prostokątnych pól kolorowego tynku. Mini-osiedle wyróżnia się kompleksową dbałością o szczegóły widoczną także w nowatorskim, interesującym zagospodarowaniu terenu, częścią którego jest plac zabaw. Świadomie zaprojektowana jest nawet grafika numeracji klatek schodowych.


TBSy na Kleeberga zaliczone zostały w rankingu Architektury Murator do 10 najbardziej znaczących realizacji w Polsce ostatnich 20 lat. Trafiły tam być może dlatego, że był to wtedy jedyny w Polsce przykład hipermodernizmu w architekturze. TBSy na Kleeberga porównywane były do holenderskiej odmiany tego nurtu.


hipermodernizm – od modernizmu i postmodernizmu odróżnia go głównie skrajne i antytetyczne podejście. Aspekty modernizmu są w nim filtrowane przez najnowsze technologie, materiały, strategie projektowe i kompozycyjne. Wypowiedzi hipermodernistyczne odnoszą się do elastycznej samoświadomości często w połączeniu z silną ironią. Niektórzy teoretycy opisują hipermodernizm jako formę buntu przeciw modernizmowi, inni widzą go jako romantyczny schyłek samego modernizmu.    


Sami Szczecinianie twierdzą, że jest to jeden z ciekawszych fragmentów ich miasta. Minęło ponad 10 lat od ich zbudowania a te budynki nadal wyglądają jakby przyleciały tutaj z kosmosu - zabieg niezwykle trudny do powtórzenia, jak się okazuje. 

Nie mylił się Grzegorz Stiasny pisząc w 2002 roku o 'filozofii "zszywki i fastrygi"', o tym, że 'Ten architektoniczny produkt nie jest wieczny. Poskręcany i pomalowany tak, jak pozwalał na to budżet. Być może kiedyś coś odpadnie, a kolory spłowieją, lecz dziś efekt jest piorunująco świeży.'  
Po 13 latach od ich powstania TBSy Kleeberga już wypełniają tą przepowiednię, co widać na zdjęciach - okładzina z płyt cementowych w niektórych miejscach odpadła.

Projekt TBS Kleeberga był przełomowym i kluczowym dla kariery architekta Marka Sietnickiego, który w roku 2003 założył wraz z Miłoszem Raczyńskim pracownię mellon architekci. Dziś jest to jedna z bardziej uznanych w Szczecinie firm zajmujących się architekturą. (aktualizacja: w roku 2013 z biura mellon architekci odszedł Marek Sietnicki zakładając autorską pracownię SAS Studio Architektoniczne Sietnicki, pracownią mellon architekci kieruje Miłosz Raczyński.)   

linki:
http://www.archirama.pl/architektura/wielorodzinne-domy-mieszkalne-stbs-przy-ulicy-kleeberga-wszczecinie,67_114.html

Lokalizacja - google maps

fot. Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

fot. Tomasz Sachanowicz

Tomasz Sachanowicz Architekt / Szczecin
www.slabpracownia.pl








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz