czwartek, 13 czerwca 2013

O przestrzeni



Architekci dużo i często mówią o przestrzeni: 'Zaprojektowaliśmy przestrzeń ...', 'w tej przestrzeni ...', 'stworzyliśmy przestrzeń ...' , 'jest to przestrzeń dla …', 'przestrzeń publiczna', 'przestrzeń wewnętrzna', 'przestrzeń zewnętrzna', 'przestrzeń pomiędzy' itd.

Tymczasem, co to jest przestrzeń z punktu widzenia fizyki ?

W przyrodzie istnieją tylko relacje między fizycznymi obiektami i nie ma potrzeby ani sensu mówić o położeniu ciał w abstrakcyjnej przestrzeni i czasie. Jedynymi pojęciami, o których możemy sensownie mówić, są położenia czy ruchy jednych obiektów względem drugich, a nie względem jakiejś abstrakcyjnej przestrzeni.

Substancjalne przestrzeń i czas same w sobie po prostu nie istnieją – ich rolę przejmuje obiekt fizyczny – pole grawitacyjne.

W teorii Newtona przestrzeń to pojemnik, w którym znajduje się materia. Czas zaś mierzony był przez bezwzględny boski zegar znajdujący się poza wszechświatem. Przestrzeń nie ma żadnego wpływu na procesy fizyczne i na odwrót – procesy zachodzące w przyrodzie nie mają żadnego wpływu na niezmienną przestrzeń.

Koncepcję Newtona kwestionował G.W. Leibniz, potem Ernst Mach, później zainspirowała ona Einsteina przy tworzeniu teorii względności.

W teorii względności nie ma miejsca na przestrzeń i czas – tym, co pozostaje, są rzeczy i sploty relacji między nimi.

Teoria głosi, że wszystko jest względne, a bardziej precyzyjnie: że wszystko na tym świecie tworzone jest przez relacje z czymś innym. Jest to najgłębsza lekcja o fundamentalnej strukturze wszechświata, jakiej dostarcza nam teoria względności. Pomiar relacji jednego obiektu względem drugiego.
Kolejna lekcja, która jest konsekwencją fizyki relatywistycznej: naturalnym stanem świata jest jego zmienność, nie zaś niezmienność i ład.


/ z notatek do dyplomu / 2005. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz