poniedziałek, 16 września 2013

PROJEKT ABRAHAMOWICZ


Łuk amfiteatru w Parku Kasprowicza w Szczecinie, fot. Tomasz Sachanowicz
Zbigniew Abrahamowicz był jednym z najciekawszych (być może najciekawszym) architektem w dziejach architektonicznych Szczecina okresu 1945-90. Zrealizowane projekty Abrahamowicza prezentują bogaty repertuar form, różnorodność tematów (od małych pawilonów, przez domy po wielkie obiekty użyteczności publicznej jak kościoły i amfiteatr, a także zagospodarowanie przestrzeni w skali urbanistycznej - Aleja Fontann) intuicyjne wyczucie kontekstu i proporcji, wrażliwość, lekkość, łatwość posługiwania się językiem architektonicznym i talent.

Zbigniew Abrahamowicz
Badacz architektury Szczecina i Pomorza Zachodniego prof. arch. Adam Szymski  pisze o nim: (…) osobna i bynajmniej niebanalna uwaga należy  się indywidualnej działalności projektowej Zbigniewa Abrahamowicza (...) Zwraca uwagę na wrażliwość i (..) charakterystyczne dla całej twórczości tego skądinąd niedocenianego nadal architekta (...)  wyczucie. Na podstawie analizy projektowanych przez Abrahamowicza domów określa go twórcą rozpoznawalnego stylu postmodernizmu regionalnego.
 
Historycy sztuki uznają Abrahamowicza za jednego z najważniejszych architektów w Szczecinie po 1945. Zaprojektowane przez niego Teatr Letni oraz kościół przy ul. Wieniawskiego w Szczecinie to klasyki powojennej architektury oraz lubiane i goszczące często w plebiscytach symbole tego miasta.

Celem Projektu Abrahamowicz jest zgromadzenie informacji i materiałów o jednym z najzdolniejszych architektów aktywnych w Szczecinie. Podsumowaniem pracy ma być jego monografia. Będzie to pierwsze tego typu wydawnictwo poświęcone twórcy nowoczesnej architektury Szczecina.

Jeżeli ktokolwiek chciałby podzielić się wiedzą lub materiałami na temat architekta Zbigniewa Abrahamowicza, lub wesprzeć jakoś projekt proszony jest o kontakt pod adresem: s.lab@op.pl 


Tomasz Sachanowicz 
S.LAB 
Architektura w Szczecinie 

4 komentarze:

  1. Czy architekt o tak dużych zasługach i wpływie na wygląd współczesnego Szczecina doczekał się swojej ulicy w tym mieście?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Podziwiam osoby, które mają taką wyobraźnię i tyle wiedzy by umieć takie konstrukcje projektować, a potem budować. Robi wrażenie

    OdpowiedzUsuń